اکسپت مقالات ISI وزارت بهداشت
دی ۱۵, ۱۳۹۲
ایندکس Scopus , isi
دی ۱۹, ۱۳۹۲
نمایش همه

ISI و تَب های مربوطه

اهمیت انتشار مقاله علمی چیست؟

 

ISI و تَب های مربوط به ISI

تا مدت ها در ایران تب ISI داشتیم و حال نوبت به تب IF  رسیده است. این روزها دوستان علاقمند شده اند تا به هر شکلی که شده یک مقاله دارای ISI , Impact Factor را اکسپت کنند. اما در این قسمت در نظر دارم توضیحاتی در مورد مفاهیم این دو تب در جامعه پژوهش ایرانی ارائه دهم. ناگفته نماند که مدیران مجلات برای اینکه مجله شان در لیست تامسون رویترز یا همان ISI معروف قرار بگیرد خون دل های زیادی باید بخورند. حال اینکه مجله دارای IF  بشود، از خون دل خوردن، مسیری بسیار سخت تر و راهی بس درازتر و دشوارتر دارد. برای همین است که متاسفانه باید عرض کنیم بستاری از مقالات بدون کیفیت در مجلات IF دار در همان وهله اول از سوی ادیتورها ریجکت می شوند.
ISI  یا انستیتوی اطلاعات علمی  (Institute for Scientific Information) یک موسسه انتشارات علمی است که در سال ۱۹۶۰ توسط یوجین گارفیلد ( Eugene Garfield) تأسیس شد. این مؤسسه توسط مؤسسه علمی تامسون (Thomson Scientific & Healthcare) در سال ۱۹۹۲ خریداری و به‌عنوان ISI Thomson معروف است و درحال حاضربخشی از شرکت Thomson Reuters می باشد. مؤسسه ISI  بیش از هزاران ژورنال علمی را تحت پوشش خود قرار داده تا محققان در سراسر دنیا بتوانند یافته های علمی شان را به اشتراک گذارند. هر ساله مجلات جدیدی به لیست ISI اضافه می شوند که همه آنها مراحل دشواری را برای قرار گرفتن در این لیست باید طی کنند. کمیته علمی منتخب مجله، تنوع بین المللی مقالات چاپ شده در آن، نشر به موقع مجله و جایگاه نشر آن و داوری علمی و تخصصی مقالات چاپ شده در مجله توسط داوران نام آشنای علمی، از جمله استانداردهایی است که مورد توجه ارزیابی کنندگان قرار می گیردالبته در سالهای اخیر شاهد بوده ایم که مجلات انگشت شماری ایرانی توسط این مرکز نیز پذیرفته شده اند.

انستیتوی اطلاعات علمی  سالانه گزارشی را تحت عنوان  Journal Citation Reports ارائه می‌کند که در آن مجلات نمایه‌شده در بانک اطلاعاتی خود را بر اساس شاخصی با عنوان ضریب تاثیرگذاری یا ایمپکت فاکتور یا IF رتبه‌بندی می‌کند. در حال حاضر ضریب تاثیرگذاری یکی از شاخص‌های اصلی برای اعتبار مجلات علمی محسوب می‌شود.

Impact Factor

این عامل همه ساله توسط ISI بر مبنای ارجاعات به هر یک از مجلات علمی آن محاسبه می شود و نتیجه در گزارشات ارجاع مجله یا Journal Citation Reports یا به اختصار JCR  منتشر می شود. این ضریب نه برای مقاله یا نویسنده بلکه برای مجله محاسبه می شود. محاسبه برمبنای یک دوره سه ساله صورت می گیرد. فرضاً اگر در سال ۲۰۱۰ جمعاً ۵۰ ارجاع به یک مجله صورت گرفته باشد و در آن مجله در سال ۲۰۰۹ تعداد ۴۰ مقاله و در سال ۲۰۰۸ تعداد ۳۰ مقاله چاپ شده باشد ضریب ارجاع آن مجله از تقسیم ۵۰ بر ۷۰ به دست می آید که ۰٫۸ است. یعنی به طور متوسط هر مقاله آن نشریه  ۰٫۷۱مرتبه مورد استناد مقالات دیگر قرار گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *