ترجمه تخصصی
اسفند ۱۶, ۱۳۹۴
تحقیق کیفی چیست؟
تحقیق کیفی چیست؟
اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۵
نمایش همه

DOI چیست و چرا بهتر است مقالات ما دارای این کد باشند؟

DOI چیست و چرا بهتر است مقالات ما دارای این کد باشند؟

آیا تاکنون به این فکر کرده اید که مقالات، چطور باید شناسنامه داشته باشند؟ به عبارت دیگر آیا شاخصی برای هویت دادن به مقالات نظیر شناسنامه یا کد ملی وجود دارد؟ خوشبختانه در دنیای عظیم نشر، راه حلی برای این سوال ایجاد شده که همان DOI یا Digital Object Identifier  است. این کد دیجیتالی ، یک رشته عدد است که به طور یونیک به مقاله داده می شود که به یک لینک دایم اینترنتی به طور همیشگی متصل می باشد. این کد دیجیتالی نه تنها باعث شناسایی مقاله در دنیای وب می شود بلکه درگاهی است که ارجاع مقالات از طریق آن صورت می گیرد. با این توضیحات مشخص شد که citation یا impact factor تنها با داشتن DOI امکان پذیر است. لازم به ذکر است که تمام ناشران قوی و حرفه ای دارای سرویس ارایه DOI هستند و بالطبع داشتن این سرویس باعث افزایش اعتبار ناشران خواهد شد.

بدون کاربرد DOI ،کار، برای ناشران در جهت رسیدن به هدف نمایه سازی در ISI و دیگر نمایه سازهای بین المللی و همچنین اخذ ایمپکت فاکتور بسیار دشوار خواهد شد.

از طرف دیگر، نویسندگان و محققان نیز به اهمیت وجود DOI در مقالات خود پی برده اند و عموما در مجلاتی مقالات خود را سابمیت می کنند که مجهز به این کد دیجیتالی باشند.

چطور می توان به شناسه دیجیتال DOI مجهز شد؟

شرکت CrossRef
یک شرکت اینترنشنال است که سامانه ارایه DOI به ناشران را دارد. برای این منظور، ناشران ابتدا باید به خانواده CrossRef بپیوندند. امروزه نزدیک به ۱۷۵۰ ناشر در سراسر دنیا به خانواده CrossRef پیوسته اند. برای اخذ این کد دیجیتالی نیاز به دانش کامپیوتر می باشد. مقاله در این فرایند به فرمت XML تبدیل می شود تا بتواند مجهز به DOI  شود.

جای تاسف است که سیاست ها و تحریم های اعمال شده علیه ایران، مانع از این شده که ناشران ایرانی بتوانند به خانواده CrossRef بپیوندند. امیدواریم که رفع تحریم ها بتواند این مانع علمی را برای جامعه پژوهشی ایران بردارد تا مجلات ایرانی بتوانند به حقوق خود در جامعه بین المللی دست یابند.

موسسه اکسپت پیپر مفتخر به ایجاد پلی برای دریافت DOI  در جهت غنای مقالات پژوهشگران ایرانی شده است. خوشبختانه حتی نویسندگان مستقل نیز می توانند در صورت عدم اختصاص DOI از طرف مجله به مقاله آنها به طور جداگانه DOI را برای مقاله چاپ شده خود تهیه نمایند.

استفاده از DOI برای کاربران ایرانی در این سیستم بسیار تسهیل شده است. قیمت های بسیار مناسب و روند کار بسیار ساده از ویژگی های این سرویس است. سفارش را ثبت نمایید، هزینه را پرداخت کنید، فرم قرارداد و اطلاعات مقالات را پر نموده و DOI خود را طی مدت ۱ روز کاری تحویل بگیرید. علاوه براین اخذDOI دراین مجموعه با استفاده از کد استاندارد XML و با رعایت تمام موارد تکنیکی و حرفه ای انجام می گیرد.

هر گونه سوالی در زمینه DOI داشتید می توانید ایمیل بزنید تا متخصصان مجموعه ما پاسخگو باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *