پلاجیاریزم (Plagiarism) یا سرقت ادبی
اسفند ۲, ۱۳۹۴
ویرایش علمی مقاله
اسفند ۱۶, ۱۳۹۴
نمایش همه

کنترل پلاجیاریزم

پلاجیاریزم (Plagiarism) یا سرقت ادبی چیست؟

پلاجیاریزم یعنی کپی کردن آثار، ایده ها و در اینجا نوشته های دیگران که در حقیقت زیر پا گذاشتن قانون کپی رایت و ارتکاب به سرقت ادبی است. شایعترین نوع پلاجیاریزم، کپی برداری پژوهشی از منابع چاپ شده قبلی است یعنی اینکه مطلبی را که چاپ شده عینا در متن مقاله خود کپی کنیم که این امر به راحتی توسط نرم افزارهای چک کننده پلاجیاریزم ردیابی شده و سبب ریجکت سریع مقاله یا fast reject  می شود. موردی که اعتبار نویسنده را زیر سوال می برد و حتی باعث می شود که مجله، مقالات بعدی نویسنده را بدون بررسی ریجکت کند. این مورد، یک مساله اخلاقی یا ethical issue محسوب می گردد چون مطلبی بدون ذکر صاحب اثر یا منبع به سرقت رفته است.

پلاجیاریزم انواع دیگری هم دارد که شناسایی آنها مثل مورد قبل خیلی آسان نیست. مثلا وقتی که نویسنده می خواهد ایده یا نظری را بیان کند ولی منبعی را برای آن نمی یابد، یک یا چند منبع جعلی ایجاد کرده و به آنها استناد می کند. به این نوع، سرقت ادبی از منبع نامعتبر یا invalid source گفته می شود. در سرقت ادبی از نوع پارافریزینگ، نویسنده نطرات یا ایده های به چاپ رسیده را بدون ذکر منبع طوری تغییر می دهد که به نظر برسد نتایج کار خودش می باشد.  در واقع این نوع تحقیق، یک نوع بازنویسی ادبی است که باز هم از نظر اخلاقی صحیح نیست.

روش شناسایی پلاجیاریزم

برای شناسایی پلاجیاریزم، نرم افزارهای زیادی وجود دارد. با یک سرچ ساده در گوگل می توانید دهها نرم افزار بیابید که برخی رایگان و برخی پولی هستند. متاسفانه نرم افزارهای رایگان، خیلی کلی در مورد متن شما نظر می دهند و گزارش دقیقی از پلاجیاریزم متنی ارایه نمی دهند و اصلا رضایت بخش نیست چون نمی دانیم چه بخشهایی از مقاله پلاجیاریزم داشته که باید رفع شود. بهترین نرم افزار برای شناسایی پلاجیاریزم iThenticate میباشد.  iThenticate یک سرویس پیشرو حرفه ای جهت تشخیص سرقت ادبی در سراسر جهان است که مورد استفاده بیشتر محققان قرار میگیرد.

موسسه اکسپت پیپر با عضویت در این سرویس، برای صرفه جویی در هزینه و ارایه کیفیت بالا مجهز به این نرم ابزار مهم و حرفه ای آنتی پلاجیاریزم شده است. با افتخار حاضر هستیم تا با تنها هزینه بیست و پنج هزار تومان، گزارش پلاجیاریزم را به شما محققان عزیز تحویل دهیم. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *