مقاله ISI و ارزش نمایه ISI
بهمن ۸, ۱۳۹۴
DOI چیست و چرا بهتر است مقالات ما دارای این کد باشند؟
دریافت doi
بهمن ۲۸, ۱۳۹۴
نمایش همه

نویسندگان مقاله

Corresponding Author

Corresponding Author

نویسنده یا نویسندگان مقاله!!!

اگر تا کنون برایتان پیش نیامده که بخواهید فعالیت علمی_پژوهشی، پایان نامه و … را به صورت یک مقاله ISI به چاپ برسانید، بهتر است مطلع باشید که درست است که به عنوان نویسنده و پژوهشگر اصلی مقاله باید تمام مراحل آن را به دست بگیرید و مدیریت کنید اما به خاطر داشته باشید که، افرادی که در مراحل مختلف انجام پژوهش و گردآوری مقاله تان از طرح و پایه اولیه تا به دست آوردن آخرین نتایج با شما همکاری داشتند نیز جزء نویسندگان مقاله به حساب می آیند.

نویسندگان مقاله به مواردی از قبیل؛ نویسنده اصلی یا مسئول(Corresponding Author)، نویسنده اول  (First Author) و نویسندگان همکار تقسیم می شود. البته با مقداری تأمل در ادامه مطلب متوجه خواهید شد که هر کدام چه جایگاه و مسئولیتی دارد.

–         اول اینکه نویسنده مسئول همان فردی است که قسمتی یا همه فعالیت علمی_پژوهشی مقاله را به عهده گرفته است و در تمام موارد تألیف (جمع آوری و نوشتن مطالب مقاله و ویرایش آنها)، تأیید (تآیید مطالب نوشته شده برای درخواست چاپ) و تحقیق (در تمام قسمت ها اعم از فکر و موضوع اولیه تا اجرای مراحل آماری) نقش بسزایی داشته است.

–         در جایگاه بعد؛ برای پژوهش هایی که تعداد نویسندگان آن بیش از یک نفر است می بایست فردی را به عنوان نویسنده اول انتخاب  کنید که این نویسنده علاوه بر همه موارد ذکر شده در مورد قبل، مدیریت مراحل آمادگی و چاپ مقاله را به عهده دارد و همچنین بررسی صحت مقاله با وی بوده، این مورد اشاره بر؛ کامل، دقیق و دربرداشتن نتایج منطقی از تحقیق است.

–         مورد آخر نویسندگان همکار است که مسئولیت آنها اعلام تأیید و موافقت در؛ صحت مقاله، مناسب بودن مقاله برای انتشار و در نهایت موافقت برای نام برده شدن به عنوان نویسنده مقاله.

 

برای ترتیب نام بردن از اسامی نویسندگان مقاله نیز می توانید؛ به ترتیب حروف الفبایی بسنده کنید. یا برای احترام بیشتر به استاد راهنما اول از ایشان نام ببرید، گاهی اساتید راهنما نیز به میل خود تأکید دارند که به دلیل زحمات محقق، اسم دانشجو در ابتدا باشد.

 

نویسندگان مقاله

نویسندگان مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *