متغیر مستقل و متغیر وابسته
متغیر مستقل و متغیر وابسته
اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۵
اخلاق در پژوهش
اخلاق در پژوهش و رعایت اصول اخلاقی در مقاله isi
اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۵
نمایش همه

نرم افزار SPSS و آنالیز آماری مقاله

نرم افزار SPSS

نرم افزار SPSS

یکی از نرم افزارهای آماری که در اکثر مجامع علمی دنیا مورد استفاده قرار می گیرد، نرم افزار SPSS می باشد. این نرم افزار در ابتدا تحت محیط DOS طراحی شده بود و استفاده از آن بسیار مشکل می نمود ولی چندی نگذشت که ویرایشهای جدید این نرم افزار تحت محیط ویندوز بیرون آمد و استفاده از آن را سهل الوصول کرد. جهت کار با نسخه های رایج نرم افزار SPSS تحت ویندوز به یک کامپیوتر مدل ۴۸۶ با ۴ مگا بایت حافظه موقت نیاز دارید که نرم افزار باید در محیط ویندوز نصب شده باشد.

استفاده از ساختار ثابت جهت ورود داده ها در این نرم افزار اشتباهات ساختار آزاد ورود اطلاعات از جمله اشتباه در تعریف متغیر، تعریف ستون و همچنین ورود نابجای اعداد در ستونهای مختلف به جای یکدیگر را به حداقل رسانده و فرایند ورود اطلاعات را در آن سرعت بخشیده است. همچنین این نرم افزار امکانات بسیار وسیعی را جهت تغییر و تحول در داده های وارد شده در اختیار قرار می دهد. در قسمت آنالیز این نرم افزار، علاوه بر امکان آنالیز توصیفی کامل متغیرها، جهت آنالیز تحلیلی نیز، تستهای نختلف آماری وجود  دارد که می توان به انواع تستهای پارامتری و غیر پارامتری جهت مقایسه میانگین ها ، ضرایب همبستگی بین داده های کمی، ساخت مدلهای آماری عمومی، انواع رگرسیون خطی و لوجستیک، سنجض پایایی پرسشنامه به همراه آنالیز عاملی، آنالیز بقا و همچنین حذف انواع متغیرهای مخدوش کننده به روش آماری اشاره کرد.

این نرم افزار دارای امکانات گرافیکی بالایی جهت رسم انواع نمودارهای آماری بر اساس داده های وارد شده می باشد و شاید بتوان گفت که به کمک آن می توان بیش از ۱۰۰ نوع نمودار با شرایط گرافیکی بالا رسم کرد. اما در این نرم افزار جهت محاسبه حجم نمونه امکانی فراهم نمی باشد. لازم به ذکر است که این نرم افزار جهت آنالیز آماری در علوم مختلف، طراحی گردیده و گرچه جهت مطالعات علوم زیستی قابل استفاده می باشد قسمت ویژه ای برای آنالیزهای آماری خاص علوم زیستی ندارد. در پایان یادآور می شود که این نرم افزار به دلیل قابلیت ها و امتیازات ویژه ای چون جامعیت وو تنوع روشهای آماری، دقت، توانایی پذیرش داده های بسیار زیاد ، امکانات گسترده تغییر داده ها، امکان پذیرش داده های از دست رفته، سهولت کاربرد، سرعت، امکانات گرافیکی مناسب، کیفیت بالای خروجی داده ها و هزینه مناسب نرم افزار مورد استفاده بسیاری از محققین قرار می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *