پرسشنامه
پرسشنامه مقاله ISI و پژوهش
اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۵
بیان مسئله
بیان مسئله در طرح پژوهشی
اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۵
نمایش همه

موضوع تحقیق در مقاله isi

موضوع
موضوع تحقیق و عوامل موثر در انتخاب مناسب موضوع مقاله isi
عامل اولیه برای شروع یک کار تحقیقاتی در نزد هر محققی احساس مشکل و یا پرسش در زمینه موضوع خاصی می باشد. طبیعتا رفع هر مشکل و پیدا کردن پاسخ هر پرسش در جای خود با اهمیت و قابل تقدیر است اما همیشه سعی بر این بوده که موضوعاتی مورد تحقیق قرار بگیرند که بهتر از بقیه بوده و بیشتر قادر به راهگشایی مشکلات باشند.
از معیارهای اساسی برای تعیین موضوع تحقیق می توان به موارد زیر اشاره کرد.
قابلیت اجرا: موضوع تحقیقاتی مورد نظر برای اینکه قابلیت اجرا داشته باشد باید منابع مالی مناسب و کافی، نیروی انسانی ماهر و امکانات مناسب داشته باشد.
تکراری نبودن موضوع تحقیق: موضوع هر طرح باید نو و جدید باشد. بدیهی است دارا نبودن این خصوصیت با روح تحقیق متضاد است چرا که تحقیق روندی برای دریافت و فهم نادانسته هاست. اما گاهی پیش می آید که کار بر روی یک موضوع تحقیقاتی با آنکه قبلا تحقیق شده است دوباره کاری نمی باشد. مثلا:
شرایط زمانی متفاوت: فرض کنید بیست سال پیش تحقیقی بر روی شیوع سل در ایران انجام یافته، این کار تحقیقی سبب نمی شود که امروز تعیین شیوع سل در ایران کاری بیهوده باشد چرا که در طی این بیست سال شیوع این بیماری تغییرات بسیاری کرده است.
شرایط جغرافیایی متفاوت: گاهی نتایج کار بر روی یک موضوع تحقیقاتی وابسته به شرایط جغرافیایی می باشد. به عنوان مثال احتمالا شایعترین عوامل ایجاد اسهال در ایران و آمریکا متفاوت است و کار کردن بر روی این موضوع در یکی از این دو کشور مانع انجام آن در کشور دیگر نمی باشد.
عدم دستیابی به نتایج کافی: گاهی تحقیقات قبلی بر روی یک موضوع، جواب تمام پرسشهای محقق را نمی دهد. در این صورت انجام دوباره کار برای یافتن جوابها امری اجتناب ناپذیر است.
متناسب بودن با زمان
تناسب زمانی در مورد یک طرح تحقیقاتی به این معناست که زمان و سرعت انجام طرح به شکلی تنظیم گردد که نتایج بدست آمده مطابق با خواست اولیه محقق باشد. به عنوان مثال فرض کنید در حال حاضر یک اپیدمی سالمونلا وجود دارد که تا بیست روز دیگر کنترل شده و به حالت اول باز می گردد. اگر شما با یک طرح تحقیقاتی بخواهید شیوع سالمونلا را در این اپیدمی در یابید باید تحقیق مورد نظر به گونه ای باشد که در طی این دوره بیست روزه انجام شود. روشن است که در غیر این صورت نتایج بدست آمده با هدف اصلی طرح مطابق نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *