مقاله ISI چیست؟

محققان و دانشجویان عزیز که قصد چاپ و انتشار مقاله خود را دارید باید با یک سری اصطلاحات این حوزه آشنایی پیدا کنید. مثلا مفهوم اینکه این مجله ISI هست یا ایمپکت فاکتور داره چیه؟ شما باید دقیقا بدونید که چرا این ISI اینقدر مهمه و همه دانشگاهها به اون بها می دن. سوال اول اینه که چرا همه میگن مجله باید ISI باشه؟ حالا اگه ISI نباشه چه اتفاقی می افته؟

ببینید یک سری مجلات هستند که به اونها میگیم مجلات ISI. اگه مقاله شما در چنین مجلاتی چاپ بشه یعنی مقاله شما در یک انستیتوی مشهور و عالی ایندکس شده و در نتیجه از ارزش و کیفیت بالایی برخوردار شده. از طرف دیگه مقاله شما در ranking یا رتبه بندی کشوری و جهانی دانشگاه شما تاثیر مهمی داره. اخیرا سیستم رتبه بندی دانشگاههای دنیا به این صورت شده که بخشی از رتبه بندی را به مقالات چاپ شده در ایندکس های معینی نسبت می دن. جالبه بدونید طبق تحقیقات اخیر، نزدیک به ۳۵ درصد عامل رتبه بندی جهانی دانشگاهها مربوط به همین مقالات چاپ شده خصوصا ایندکس ISI است. پس دلیل اینکه ISI خیلی اهمیت داره شد همین بحث رتبه بندی.

کلمه ISI از کجا اومده و یعنی چی

انستیتوی اطلاعات علمی یا (Institute for Scientific Information (ISI در سال ۱۹۶۰ توسط آقای یوجین گارفیلد تاسیس شد. ISI سرویس پایگاه استنادی ارایه میدهد که شامل citation indexing  و آنالیز هست. این کاری بود که آقای گارفیلد بنیانگذارش بود.

انواع ISI

شاید براتون سوال پیش اومده که دانشگاه میگه مجله حتما باید ISI-LISTED باشه یا ISI-Web of science یا ISI-WOS باشه. در این قسمت میخواهیم فرق این دو تا رو براتون توضیح بدیم. دوستان اگر روی این لینک کلیک کنید وارد سایت تامسون رویترز یا همون ISI خواهید شد.

لینک ورد به سایت ISI

 البته اگه دقت کنید چند ماهی هست که لوگو و اسم جدیدی در این سایت دیده میشه به نام Clarivate analytics. این اسم شرکتی هست که  از ابتدای سال ۲۰۱۷ مالکیت تامسون رویترز رو بر عهده گرفته و کار اصلی ش کارهای تحقیقاتی خصوصا اختراعات و ایده های جدید و سرمایه گذاری برای اونها و تجاری کردن اونهاست. اگه شما هم اختراع یا ایده بکری دارید میتونید با Clarivate analytics تماس بگیرید.

برگردیم به صفحه اصلی ISI . در حال حاضر ۲۶۳۳ مجله در ISI لیست شده اند و به عبارت دیگه ISI-LISTED هستند. همون طوری که در لیست های زیر مشاهده می کنید دسته های مختلفی در این ISI وجود داره. ۴ تای اولی به نام Web of Science Core Collection  یا همون Web of science هستند و ما اونها رو با هایلایت زرد نشون دادیم.

 

JOURNAL LISTS FOR SEARCHABLE DATABASES

Web of Science Core Collection
Arts & Humanities Citation Index®
Science Citation Index Expanded™
Social Sciences Citation Index®
Emerging Sources Citation Index

Subject Indexes on the Web of Science platform
Biological Abstracts
BIOSIS PREVIEWS
Biological Abstracts/RRM
Zoological Record

Current Contents Connect
Current Contents® / Agriculture, Biology & Environmental Sciences
Current Contents® / Arts & Humanities
Current Contents® / Clinical Medicine
Current Contents® / Engineering, Computing & Technology
Current Contents® / Life Sciences
Current Contents® / Physical, Chemical & Earth Sciences
Current Contents® / Social & Behavioral Sciences
Current Contents Collections / Business Collection
Current Contents Collections / Electronics & Telecommunications Collection

Other Collections
Science Citation Index®

CHEMICAL INFORMATION PRODUCTS

ChemPrep™
ISI Chemistry Reaction CenterSM 
Current Chemical Reactions®
Current Chemical Reactions® Database
Index Chemicus®
Reaction Citation Index™

 این Web of Science Core Collection  خودش یک دیتا بیس یا سایت جدایی داره که شما میتونید برید در اون سایت و اسم مجله رو بزنید که ببینید  Web of Science هست یا نه.

 آدرس Web of Science  رو در لینک زیر مشاهده می کنید:

Webofscience.com

دوستان این سایت پولیه و باید اشتراک داشته باشید یا از طریق کتابخونه دانشگاهتون وارد بشید. البته خیلی از دانشگاهها هم اشتراکش رو ندارند. اگه مجله ای رو می خواهید در Webofscience.com

 سرچ کنید میتونید برای ما بفرستید تا رایگان براتون چک کنیم.

ایندکس (Emerging Sources Citation Index (ESCI چیست؟

ایندکس (Emerging Sources Citation Index (ESCI در اواخر سال ۲۰۱۵ به عنوان یک دیتابیس یا پایگاه داده جدید در ISI-web of science راه اندازی شد. حدودا ۳۰۰۰ مجله این coverage  را دریافت کردند. تا فوریه ۲۰۱۷ این دیتابیس شامل ۵۵۷۸ مجله بود.

لازم به توضیح است مجلاتی که ایندکس ایندکس (Emerging Sources Citation Index (ESCI دریافت می کنند ایمپکت فاکتور نخواهند داشت. برای اینکه اینها هنوز وارد ارزیابی دقیق یا deep evaluation نشده اند ولی بعد از ارزیابی در صورت برخوردار بودن از کیفیت های لازم وارد journal citation report  یا مجلات ایمپکت دار خواهند شد.

 از این لینک میتونید لیست مجلات ISI را دانلود کنید

خدمات تخصصی موسسه اکسپت پیپر برای چاپ مقاله ISI

شما میتوانید برای تمامی موارد مرتبط با امور پژوهشی از قبیل: طراحی طرح تحقیقاتی یا پروپوزال نویسی، نحوه جمع آوری نمونه های آماری، آنالیز آماری، تدوین مقاله ای اس ای، اعتبار سنجی مقاله ای اس ای به عنوان رفرنس، اعتبار سنجی مجلات دارای ایندکس ، چاپ مقاله و همچنین ترجمه و ویرایش تخصصی مقاله از خدمات موسسه اکسپت پیپر استفاده کنید.

برای داشتن مقاله ISI در مرحله اول میتوان از پایان نامه ای که در مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری توسط شما تولید و ارائه شده  یک مقاله مرتبط که به زبان فارسی هست استخراج کنید. البته این مقاله باید ویژگی های لازم و ضروری که مورد قبول ادیتورها و ریویوئرهای ژورنال ها هست رو داشته باشه و حتما تمامی اجزای اصلی یک مقاله کامل را دارا باشه. بعد از این مرحله مقاله مورد ویرایش و بررسی دقیق متخصصان پژوهشی قرار می گیره. بعد از انجام ویرایش و تائید نهایی ترجمه نخصصی انجام میشه و در نهایت برای ژورنال سابمیت  و چاپ میشه.

اگر در هر محله از نوشتن مقاله و یا اکسپت و چاپ مقاله تون نیاز به کمک و مشاوره دارید حتما با مشاوران متخصص ما تماس بگیرید.

برای دیدن نمونه کارهای موسسه اکسپت پیپر می تونید لینک های زیر رو مشاهده کنید.

نمونه کار اول

نمونه کار دوم

نمونه کار سوم

نمونه کار چهارم

برای دریافت هرگونه خدمات و مشاوره میتوانید از پائین همین صفحه، ثبت سفارش نمایید و توسط  فرم مخصوص مقاله و یا هر سند و درخواستی را جهت بررسی برای موسسه ارسال و سابمیت نمائید.