مقاله ISI (قسمت اول)
دی ۸, ۱۳۹۴
رتبه بندی ایندکس مجلات
دی ۱۷, ۱۳۹۴
نمایش همه

مقاله ISI (قسمت دوم)

 ۶) بهتر است مقدمه مقاله ISI  و قسمت بررسی متون قابل تفکیک باشند؛ بین این دو مورد تفاوت وجود دارد، برای داشتن مقاله ای مورد تایید ISI در مقدمه از مرور متون بپرهیزید و برای مقاله خود یک نقشه و مرحله بندی اصلی در نظر بگیرید. یعنی؛ با نشان دادن روش‌ها به یک سؤال اصلی که همان هدف مقاله است، برسید. معمولاً برای مقدمه یک مقاله ISI مورد تایید؛ نوشتن و اشاره ای کوچک به سوابق مقاله های مشابه که بیانگر اهمیت پژوهش را می رساند کافیست.

۷) اهمیت چکیده مقاله: چکیده پژوهش و مقاله ارایه داده شما به مجلات با مقاله ISI، که درمقاله به آن اشاره می کنید نیز می توان گفت ارزش و امتیازی برابر با عنوان مقاله شما دارد! گاهی اوقاتیک داورمجله مقاله ISI یا حتی یک خواننده عمومی با توجه به چکیده ای که شما برای مقاله تان در نظر گرفته اید جذب مقاله شما می شوند! مقاله های بسیار زیادی وجود دارند که با محتوای قوی و ارزشمند خود به دلیل ضعف در چکیده خود که فقدان بیان نتایج به دست آمده از مطالعه است، نمی توانند به مراحل بعدی برای اکسپت مقاله ISI راه یابید. در مطالب بعدی با روش خلاصه نویسی آشنا خواهید شد.

 ۸) اهمیت ترتیب بیان نتایج مقاله: برای بیان نتایج مقاله ترتیب خاص و منطقی ودر مواردی علت و معلولی بهتر و قابل قبول تر از ترتیب زمانی است. همانطور که میدانید نداشتن توالی, و ترتیب  مناسب باعث سردرگم شدن خواننده می شود که این از مواردی است مجلات حاوی مقاله ISI از آن دوری می کنند. همانطور که اشاره شد بیان یک یا چند فرضیه و به دنبال آن اثبات آنها هدف چاپ ونوشتن یک مقاله ISI تحقیقاتی است. پس، قسمت بیان فرضیه و بحث راجع به آن بهتر است از شفافیت و قابل درک بودن بهره مند باشد تا هم برای ادیتورها و داوران مجلات با مقاله ISI  و هم خوانندگان عمومی جذاب و قابل پیگیری باشد.

۹) خوانندگان عمومی، دانشمندان، ادیتورها و داوران مجلات با مقاله ISI ، نسبت به مطالعه و پذیرش آن دسته از مقاله و پژوهش ها واکنش نشان می دهند که عنوانشان توجه و علاقه  آن ها را به خود جلب کنند.هرچه محتوای مقاله شما علمی، منطقی و بکرتر باشد احتمال این که خوانندگان بیشتری را متوجه خود کند و به موازات آن احتمال پذیرش آن مقاله در مجلات با مقاله ISI بیشتر خواهد شد. مقاله هایی از این قبیل می تواند برای سایر مقاله نویسان نیز مرجع مناسبی باشد که این مرجع بودن برای مقاله های دیگر، بسیار با ارزش است.

۱۰) آخرین موردی که برای مقاله نویسی نباید فراموش کنید: هدف عمده ای که مقاله می رساند و مطالعه کنندگان مقاله. هرچقدر که بهتر بتوانید خواننده مقاله را در مورد با ارزش و مهم بودن تحقیق و مقاله خود متقاعد کنید، امتیاز بیشتری دارید؛ خواه این خواننده دانشمند یا خواننده عمومی باشد خواه ازادیتورها و داوران مجلات با مقاله ISI که باید با چاپ مقاله شما موافقت کند.

امید می رود با در نظر گرفتن نکات فوق در اکسپت مقاله خود به عنوان مقاله ISI گام بزرگی جهت موفقیت های علمی-پژوهشی خود بردارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *