اهداف، فرضیات ، سوالات و متغیرهای تحقیق
آذر ۹, ۱۳۹۲
انواع مقاله تحقیق و مطالعات اپیدمیولوژیک
آذر ۱۷, ۱۳۹۲
نمایش همه

فرق ژورنال معتبر از ژورنال کم اعتبار و بی اعتبار-بلک لیست وزارت علوم

فرق ژورنال معتبر از ژورنال کم اعتبار و بی اعتبار-بلک لیست وزارت علومدر ابتدا بهتر است توضیحی در مورد ژورنال های بی اعتبار بدهم این ژورنال ها به بیان دیگر تقلبی و ساختگی هستند. جالب است در صفحه اصلی این مجلات مشاهده می کنیم ISI Indexed و یا Impact factor. اما وقتی به لیست مجلات ISI یا Master list رجوع کنید مشاهده می کنید اصلا این مجلات در لیست وجود خارجی ندارند. یا ممکن است ISI باشند ولی به دروغ Impact factor را در سایت خود درج می کنند.

در چنین مجلاتی اصلا به صلاح نیست که مقاله سابمیت شود. اما مجلات کم اعتبار مجلاتی هستند که ممکن است دارای ایندکس های بین المللی باشند ولی چون فرایند داوری یا peer review در آنها وجود ندارد یا بسیار ضعیف است به همین دلیل کم اعتبار شناخته می شوند. تقریبا همه این مجلات، پولی یا دارای Publication fee هستند و برای اینکه این هزینه زودتر به حساب آنها واریز شود به فاصله یک یا دو هفته نامه پذیرش مقاله را برایتان ارسال می کنند. شمار زیادی از عزیزان از بنده این سوال را پرسیده اند که آیا اگر مجله زود مقاله را پذیرش کند کم اعتبار است؟ می بایست عرض کنم که پذیرش سریع مقاله به هیچ وجه دلیل بر بی اعتباری یا کم اعتبار بودن آن مجله نیست. چه بسا مجلات بسیار ارزشمند و دارای ایندکس های عالی وجود دارد که فرایند داوری آنها سریع است البته از فرم داوری می توان این مطلب را به خوبی دریافت. چنین مجلاتی داورانی حرفه ای و بسیار علمی و متخصص دارند که مقاله را زیر و رو می کنند و هیچ موردی از نگاه نقادانه آنها پوشیده نمی ماند.

سوال دیگری که باز بسیاری از دوستان از بنده می پرسند این است که اگر مجله ای پولی باشد، آن مجله کم اعتبار یا بی اعتبار است؟

قابل توجه دوستان و همکاران عزیز عرض می کنم که اگر مجله ای پولی باشد اصلا و ابدا به معنای پایین بودن کیفیت مجله نیست. جالب است بدانید که ژونالهای زیادی در رشته های متعدد وجود دارند که هزینه های بسیار بالایی نیز دارند ولی بسیار معتبر و باکیفیت هستند.

از این جهت به دوستان توصیه می کنم در مورد مجلات بیش از هر مساله دقت نمایند که مجله و ایندکس های آن تقلبی نباشد و همچنین فرایندهای داوری آن در سطح مناسبی باشد. دوستان در صورتی که تمایل دارند مجله مورد نظرشان اعم از ISI یا Pubmed و… ارزیابی شود با ما تماس بگیرند.

بلک لیست وزارت علوم Black list

بسیاری از دوستان اطلاعات موثقی را در مورد بلک لیست وزارت علوم پرسیده اند؛ وزارت علوم ایران لیستی را تهیه نموده و آن را در سایت وزارت علوم قرار داده که در بین محققان و دانشجویان به بلک لیست یا لیست مجلات نامعتبر معروف است. در این لیست مجلات دارای ایندکس های ISI، Pubmed، Scopus و حتی مجلاتی دارای ایمپکت فاکتور وجود دارند.

بر مبنای اظهارات وزارت علوم، علت قرار گرفتن این مجلات در بلک لیست، داوری ضعیف، انتشار سریع، چاپ مقالات با پول می باشد. این لیست فقط در کشور ایران و دانشگاه های ایران اساس سنجش و قضاوت می باشد و خارج از ایران در هیچ کشوری در دنیا لیست مجلات نامعتبر وجود ندارد.

خبر جدید:

شماری از مجلات که دارای ایندکس ISC یا پایگاه استنادی جهان اسلام بودند جدیدا از لیست مجلات ISC خارج شده اند و شما می توانید این مجلات را تحت عنوان Excluded Journals در وب سایت ISC مشاهده کنید. دوستانی که قصد ادامه تحصیل و کار در ایران دارند حتما دقت کنند که مجلات مورد نظر برای ارسال مقالات با ارزش خود به هیچ وجه در این لیست ها نباشد.

39 دیدگاه ها

 1. زهرا سهرابی گفت:

  با سلام بنده یک مقاله در ژورنال Cumhuriyet Science Journalبه آدرس http://dergi.cumhuriyet.edu.tr/cumuscij/index فرستادم با موضوع برق اما بعدا متوجه شدم که روی خود سایت نوشته که ISI نیست و جز zoologocal record هست و از اونجایی که موضوع مقاله من به اسکوپ zoologocal نمیخوره آیا مشکلی از نظر اعتباری دارد یاخیر؟؟؟؟؟؟؟

  • Ebrahimi گفت:

   با سلام و عرض ادب
   هیچ مشکلی ندارد. نام این ایندکس زولوژیکال ریکورد است و ارتباطی مستقیمی به جانور شناسی ندارد بلکه یک نام است.
   هیچ موردی ندارد. و در حقیقت این مجله ای اس ای هم هست…

 2. بهیرا گفت:

  سلام ِایا ژورنال International Journal of Academic Research دارای اعتبار می باشد؟ و ایمپکت فکتور دارد؟
  ISSN ۲۰۷۵-۴۱۲۴
  باتشکر

 3. مینا گفت:

  با سلام و عرض ادب
  بسیار ممنونم از اطلاعات مفیدتان.
  سوالی از خدمتتان داشتم لطفا بنده را راهنمایی فرمایید
  بعضی از مجلات در ایران از جمله مجلات توسعه آموزش، راهبردهای آموزشی و مجله پزشکی و…. که زیر نظر وزارت بهداشت هستند، ذکر می کنند که مقالات چاپ شده در مجله در کوپرنیکوس، مگ ایران، و … نمایه می شود. آیا منظور از پایگاه کوپرنیکوس همان آی اس آی است؟ یعنی می توان ذکر کرد مقاله چاپ شده در مجلات توسعه آموزش و … در آی اس آی نمایه می شوند؟
  با تشکر

  • ابراهیمی گفت:

   با سلام و عرض ادب
   ایندکس کوپرنیکوس ایندکسی کاملا مستقل از ای اس ای می باشد و لذا مجلات دارای این ایندکس و مقالات چاپ شده در آنها طبیعتا نمایه ای اس ای را نخواهند داشت و امتیاز این ایندکس از دسته ۳ و ۴ میباشد

 4. ری را گفت:

  با سلام من در همایش بین المللی شرکت کردم پذیرش گرفتم الان مقالات در چند مجله ایی که همایش معرفی کرده قرار است چاپ شود لطف میکنید راهنمایی کنید خواهشمند هرچه سریعتر چون وقت ارسال مقاله کافی نیست
  سه مجله جهت چاپ معرفی کردندینک ژورنال

  International Journal of Organizational Leadership

  http://aimijournal.com/Pages/Public/JournalGate.aspx?Action=0&SubjectId=1a5b0bc1-7ac9-4554-bcde-4c202a546bf4&JournalId=d09bbfae-ea92-4d65-b205-76fbf8c1ad58

  ISI

  DAV International Journal of Science

  http://davjournal.org/

  Isi

  International Journal of Biology, Parmacy And Allied Sciences (IJBPAS)

  http://www.ijbpas.com/editorial-board.php

  ISI

  International Journal Of advanced and applied sciences

  http://www.science-gate.com/IJAAS/abstracting.html

  ISI

  Applied And Life Sciences

  http://wjals.newscienceseries.com/en/

 5. ری را گفت:

  موضوع مقاله ویژگی های دیوارنگاری است
  رشته تحصیلی من پژوهش هنر است. اسامی این ژورنالها را در بلک لیست وزارت علوم ندیدم ور لیست مجلات معتبر هم ندیدم ایا از نظر وزارت علوم اعتبارندارند چون در لیست انهانبود؟
  در سایت تامسون سرچ کردم اعتبار isi دارد

 6. محمد گفت:

  سلام. اگر مقاله ای در مجلات ISC چاپ کنیم و چند ماه بعد، مجله از ISC خارج شود؛ امتیاز مقاله ما چه میشود؟ قانون که عطف بماسبق نمیشه. درسته؟

 7. داود گفت:

  با سلام بنده می خواستم مقاله ای در ژورنال Journal of Current Research in Science (EISSN: 2322-5009) چاپ نمایم می خواستم اعتبار این ژورنال را بدانم و در ضمن این ژورنال دارای ایمپکت فاکتور می باشد یا خیر ؟‌ممنون میشم اگر راهنمایی نمایید . با تشکر

 8. حسین گفت:

  با سلام و عرض ادب
  از چه روش و یا سایتی میشود ایمپکت فاکتور ژورتالهایی مه در مستر لیست قرار دارند را دریافت کرد؟ اصلا این ژورنالها ایمپکت دارند؟
  تشکر

 9. .... گفت:

  با سلام ببخشید تو حیطه علوم پزشکی و یا توانبخشی ژورنال های داخلی یا خارجی open access یا هرچیز دیگه دارین که معرفی کنید اما خیلیییییییییی زود باید اکسپت بگیرم واقعا لازم دارم.تقریبا تو یه هفته.ممنون اگه راهنمایی کنید

 10. پاک گفت:

  با سلام
  مشکلی که بار ها به وفور دیده می شود بعد ار ارسال مقاله به مجلات دارایه نمایه و نام آنها نیز در لیست دارای ارزش برای Isc master list موجود می باشد ولی بعد از چاپ از لیست خارج می شود تکایف این گونه مجلات و مقالات چاپ شده چیست . ؟؟؟؟

  • ستوده گفت:

   سلام بر شما
   هیچ کاری نمی شود کرد! وقتی که چیزی به نام بلک لیست از سیستم حذف شود این موارد هم برطرف می شود. بهتون توصیه می کنم مقالات معمولی تون رو در این مجلات چاپ کنید که اگه اتفاقی هم افتاد دلتون نسوزه. مقالات سطح بالاتون رو در مجلات بهتر و کم ریسک تر اقدام کنید.

  • ابراهیمی گفت:

   سلام. اینها مجلات گذری هستند. یک دوره ای فعال هستند و وارد بلک لیست می شوند. توصیه می کنیم مقالات باارزش خود را در این مجلات چاپ نکنید. معمولا دانشجویان برای گرفتن نمره و فارغ التحصیلی مقالات خود را در این گونه مجلات چاپ می کنند.

 11. الهام گفت:

  سلام لطفا بفرمایید ژورنال IJBPAS,,,مورد قبول وزارت بهداشت است ؟ وآیا Isi است؟ مرسی

 12. شهر گفت:

  با سلام
  ایا ژورنال ambient science با ISSN: 23485191 در وزارت بهداشت معتبر هست و ایا ISI هست؟
  تشکر

 13. سعادت فر گفت:

  با سلام بنده می خواستم مقاله ای در ژورنال ( International Journal of Applied Linguistics and English Literature) چاپ کنم می خواستم اعتبار این ژورنال را بدانم و در ضمن این ژورنال دارای ایمپکت فاکتور می باشد یا خیر ؟‌ممنون میشم اگر راهنمایی نمایید . با تشکر

 14. فرشاد گفت:

  با سلام
  اگر مجله ای در بلک لیست قرار بگیرد ولی مقاله شما قبل از بلک لیست شدن مجله چاپ و اکسپت شده باشد، آیا اعتبار دارد یا اعتبار آن از بین می رود؟؟؟؟
  با تشکر

  • ابراهیمی گفت:

   سلام
   این مورد کاملا بستگی به نظر کمیته پژوهشی دانشگاه شما دارد. معمولا دانشگاهها قبول می کنند چون دانشجو تقصیری ندارد که مجله بعدا بلک لیست شده است.

 15. ارزو گفت:

  با سلام. میخواستم بدونم ژورنال های
  Science publishing group برای چاپ مقاله مناسبه یا خیر؟ ممنون میشم از راهنماییتون

 16. ابراهیمی گفت:

  سلام دوست عزیز
  لطفا بفرمایید برای چه هدفی اکسپت میخواهید؟ برای فارغ التحصیلی یا شرکت در دکترا؟

  • ارزو گفت:

   سلام. برای بهتر کردن رزومم برای پذیرش دکترا از کشورای دیگه. در ضمن من در حال دفاع پی اچ دیم هستمو این مقاله ای که دارم ربطی به تز دکترام نداره. قصد گرفتن پذیرش برای دکترای دوم دارم. دنبال ژورنالی هستم که جز بلک لیست نباشه و یه چیزی به رزومم اضافه کنه هر چند ناچیز. ممنون میشم از راهنماییتون

 17. ابراهیمی گفت:

  با سلام
  ترجیحا باید در مجلات تخصصی چاپ کنید که البته زمان می برد. جایی که برای ادامه تحصیل می خواهید بروید مهم است. کشورهای آمریکا کانادا نسبت به مجلات حساس تر هستند.

 18. حداد گفت:

  با سلام
  اگراسم جورنالی در ردیف جورنال ها ی بلک لیست نباشد
  بعد از چاپ مقاله آیا این مقالات در ارتقای استاد مورد استفاده قرار می گیرد
  چون استاد من خبر نداره ومن می خواهم با اضافه کردن اسم ایشون در مقاله ام عملا از ایشون تشکر کرده باشم

  • ابراهیمی گفت:

   با سلام و عرض ادب
   بستگی داره مقاله تون رو توی چه مجله ای میخواید چاپ کنید. اگر خواستید اسم مجله رو بگید تا بررسی کنم که چه قدر ارزش داره و آیا احتمال بلک لیست شدن داره یا خیر.

 19. سارا گفت:

  با سلام و احترام
  سوالی در مورد اعتبار مجله journal of medical internet research داشتم. که آیا مجله با کیفیتی است یا نه؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. با تشکر

  • ابراهیمی گفت:

   با سلام و عرض ادب
   این مجله برای کشور کاناداست و دارای ایندکس های pubmed, Scopus , ISI JCR WOS میباشد و کاملا معتبر است. ولی دو نکته را در نظر داشته باشید یکی اینکه آدرس وب سایت مجله را برای ما در همین قسمت ارسال کنید تا بررسی کنیم اون سایتی که شما میخواید مقاله تون رو توش سابمیت کنید ساید جعلی نباشد. البته بنده بررسی کردم و سایت جعلی بعیده داشته باشه و لی برای اطمینان که خدایی نکرده شما بعدها به مشکلی نخورید یا این همه زحمت میخواید بکشید یه وقت به هدر نره کارتون با ما در ارتباط باشد و ادرس سایت رو دقیق بفرستید.

   مورد دوم اینکه این مجله بسیار با کیفیت و علمی هست و ایمپکت بالایی داره، بر همین اساس خیلی مهمه که مقاله ی شما بی نقص باشه. هم ترجمه نیتیو داشته باشه و هم ویرایش علمی شده باشه و همچنین به لحاظ متودولوژی و آماری هیچ نقصی توی کار نباشه. به این دلیل که این مجلات به دلیل ایمپکت بالایی که دارن (ایمپکت ۴ خیلی ایمپکت عالی و بالایی محسوب میشه) براشون مهمه که چه مقاله ای رو چاپ میکنن. و اگر شما بتونید در این تیپ مجلات مقالتون رو چاپ کنید مطمنا بسیار ارزشمند و عالی خواهد بود براتون. اگر دانشجوی ارشد هستید برای دکترا اقدام کنید و در مجله مقاله داشته باشید یقینا در مصاحبه قبول میشید. پس مقاله تون باید با کیفیت باشه. اگر خواستید میتونید از خدمات مشاوره ی رایگان ما در این خصوص استفاده کنید.
   هر سوال و فرمایشی داشتید در همین قسمت میتونید سوال بفرمائید
   ارادتمند
   ابراهیمی

   • سارا گفت:

    ممنون از اینکه وقت گذاشتید و راهنمایی فرمودید. من در آدرس https://www.jmir.org/ به بخش سابمیت مراجعه خواهم کرد. فقط همونطور که مستحضر هستید این سایت پولی هست. حدود ۱۰ تومن برا چاپ مقاله پول میگیره. چون پولیه به همین خاطر میخواستم بدونم که میزان کیفیتش چطوره. آیا با دید تجاری به مقالات نگاه میکنه یا کیفیت کار هم براش مهمه. با هم از راهنمایی شما سپاسگزارم .

 20. ابراهیمی گفت:

  سلام.
  اصلا و تحت هیچ شرایطی اینطور نیست. این مجله همون طور با مقاله شما رفتار میکنه که اگر کاملا رایگان بود. مقاله تون باید از هر نظری بی نقص باشه.
  میشه بفرمائید چهطور این مجله رو پیدا کردید؟ کسی به شما معرفی کرده؟ چرا مجله ای معمولی تر اقدام نمیکنید؟

  • سارا گفت:

   ممنون از راهنمایی های ارزنده تون. به مقاله چاپ شده با ایمپکت بالا احتیاج داشتم. خودم پیدا کردم. ولی تو کیفیت مجله شک داشتم. چون یکی از اساتیدمون گفتن که دید تجاری داره. شما چقدر طول میکشه یه مقاله رو با وضعیت کنونی چاپ مقالات ایرانی اکسپتشو بگیرین؟ چقدر هزینه میگیرین؟

   • ابراهیمی گفت:

    مدت زمان اکسپت بستگی داره به کیفیت مقاله شما و مجله انتخابی برای شما. دانشجوها مقاله شون رو ارسال میکنن ما بررسی میکنیم و بر اساس موضوع و کیفیت مقاله بهشون مجله معرفی میکنیم و بهشون مشاوره میدیم که مقاله شون چه ایراداتی داره و چه نقاط قوتی. اگر هم دوست داشته باشن برای اکسپت مقاله شون ترجمه و ویرایش تخصصی و نیتیو و همچنین ویرایش علمی و متودولوژی انجام میدیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *