رتبه بندی ایندکس مجلات
دی ۱۷, ۱۳۹۴
داوری و بررسی مقاله چقدر زمان می برد؟
دی ۲۷, ۱۳۹۴
نمایش همه

عوامل ریجکت مقاله در مجله ISI

مجله isi و ریجکت مقاله

مجله isi و ریجکت مقاله

یکی از مهم ترین مراحل اکسپت (پذیرش) مقاله ISI ، نظر سردبیر و داوران مجله است که ممکن است مقاله شما مورد قبول آنها قرار نگیرد و درخواست چاپ مقاله شما در مجله ISI از طرف سردبیر و داوران مجله، ریجکت شود. ایرادی ندارد، خونسرد باشید!!! نه تنها می توانید بعد از اصلاح و رفع مشکل مقاله با توجه به علت ریجکت آن، دوباره اقدام به ثبت درخواست خود کنید بلکه با آگاهی و رعایت از علل ریجکت شدن مقاله از سوی داوران مجله که به تفصیل در زیر به آن می پردازیم می توانید از آن جلوگیری کنید. فراموش نکنید که این ریجکت شدن به معنای بی اهمیت و فاقد ارزش بودن پروژه علمی_پژوهشی شما نیست.

 ۱٫ دقت کنید: در انتخاب مجله ای که تصمیم به چاپ مقاله تان در آن را دارید ریز بین شوید، منظور اینکه؛ قبل از انتخاب در وب سایت رسمی آن ژورنال ملاک های آن را بررسی کنید.

برای این مهم دو دلیل اصلی وجود دارد: یک اینکه ممکن است که موضوع، عنوان و یا کل فعالیت مقاله شما همخوانی کافی و کامل با زمینه فعالیت های علمیپژوهشی آن مجله را نداشته باشد، و دیگر اینکه اصلاً موضوع فعالیت علمی شما برای آن مجله و حتی خوانندگان آن جذاب نباشد و به نوعی با دیگر مقاله های چاپ شده تضاد داشته باشد و یا حتی هم گروه نباشد. در این موارد مقالهISI ، فوراً بعد از بررسی سردبیر و داور ژورنال رد می شود که این مورد بیشتر در مورد ژورنال های تخصصی  ISI روی می دهد.

  1. همانطور که قبلاً  در مطالب دیگر هم ذکر کردیم؛ ویرایش تخصصی مقاله، ترجمه و برگردان مقاله به انگلیسی به طور تخصصی و مورد قبول داوران مجله ISI بسیار با ارزش است و در کسب امتیاز برای کیفیت مقاله شما بسیار تاثیر گذار است. یکی از علل عمده و رایج ریجکت شدن مقاله برای ثبت در مجله ISI، ترجمه و زبان انگلیسی می باشد. به صورتیکه سردبیر و داور مجله در پاسخ به بررسی مقاله، ایراد را متوجه ویرایش و زبان انگلیسی مقاله بیان می کند. و شرط پذیرش درخواست چاپ مقاله را ویرایش مقاله به وسیله یک متخخص زبان اصلی و ویراستاری فوق العاده حرفه ای بیان می کند.

  2. تا انجا که امکان دارد سعی کنید موضوع پژوهش خود را نوین به روز انتخاب کنید و پا به عرصه های بکر بگذارید و از پرداختن به مقاله هایی که عنوان آنها قبلاً  بسیار تکرار شده اند و یا احتمال وجود مقاله های به چاپ رسیده مشابه آنها به صورت همزمان زیاد است بپرهیزید. در مواردی حتی ممکن است سردبیر مجله به مقاله شما عنوان سرقت ادبی را بدهد! چراکه دقیقاً هم زمان با شما پژوهشگری دیگری در جایی دیگر از دنیا مشغول پژوهشی مشابه پژوهش شما بوده! و مقاله ISI خود درمجله ISI دیگری چاپ کرده است!!
  3. یکی دیگر از علل شایان ذکر ریجکت شدن مقاله و رد درخواست اکسپت در مجله ISI عدم روان بودن مطالب مقاله است که این خود باعث می شود که دنبال کردن و خواندن مطالب مقاله دشوار و غیر گیرا باشد. این اتفاق معمولاً زمانی رخ می دهد که طول و تفسیر های زیادی و نتایج بسیار متعدد در متن مقاله موجود باشد. بهتر است همیشه، چارچوپ و روند مشخصی را برای پیشروی مقاله تان به سمت نتیجه گیری را در نظربگیرید و تفسیرتان از پژوهش مقاله نه آنقدر کم باشد که موجب نارسایی مقاله شود و نه آنقدر بیش از اندازه که طولانی و کش دار شدن مبحث موجب بی حوصلگی خواننده و داور ژورنال باشد. اگر با چنبن علتی نیز مقاله شما از سوی سردبیر مجله ISI ریجکت شود، می توانید با ویرایش تخصصی و علمی دوباره مقاله، آن ها را برطرف کنید.۵٫    مواردی هم پیش می آید که بدون علت منطقی و علمی مقاله ریجکت می شود! یا در مواردی بعد از اصلاح و رفع ایرادی که  توسط داوران بیان شده که معمولاً هم ایراد از زبان انگلیسی است و نه مشکل علمی و پژوهشی باز هم موافقت لازم برای چاپ مقاله از سوی ژورنال اعلام نمی شود!!! در این مورد احتمال بر علل سیاسی می باشد که بیشتر هم متوجه مقاله های پژوهشگران ایرانی برای اکسپت در ژورنال های آمریکایی و اروپایی است.

 در آخر اینکه بسیاری از دانشمندان فوق تخصصی و حتی برندگان جوایز نوبل هستند که مقاله آنها برای چندین بار از سوی سردبیر ژورنال ها ریجکت شدند ولی ایشان به دلیل واقف بودن به ارزش پذیرش ژورنال ها و اینکه روزی مقاله شان مورد ارجاع سایر مقاله ها و محققان باشد، دست از تلاش نکشیده اند. امید است که با در نظر گرفتن موارد فوق احتمال ریجکت شدن مقاله خود را به حداقل برسانیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *