ارائه مقاله در کنفرانس
ارائه مقاله در کنفرانس
مهر ۹, ۱۳۹۶
نمایش همه

داوری تخصصی مقاله

داوری تخصصی مقاله

داوری تخصصی مقاله

  ۱۰ سوال مهمی که نویسندگان در داوری تخصصی مقاله مطرح می کنند    

مقاله ای که تحت داوری تخصصی قرار گرفته است معتبر محسوب می شود، بنابراین اکثر نویسندگان مایلند در یک مجله با داوری تخصصی مقاله را منتشر کنند. با این حال، گذر از فرایند داوری تخصصی مقاله اغلب  نویسندگان را مضطرب و عصبی می سازد. داوری تخصصی می تواند یک فرایند طولانی مدت باشد که شامل انتظارات طولانی مدت، درک مراحل مختلف پروسه داوری، برخورد با نظرات داوران، پاسخ دادن به نظرات و اصلاح مقالات بر اساس نظرات است. در طول سالها، ما با پرسش های قابل شمارشی از نویسندگان درباره داوری تخصصی مواجه بوده ایم. و در اینجا  ۱۰ سوال متداولی را مطرح شده اند را ارایه می کنیم. از دیدگاه یک نویسنده، خواندن این سوالات احتمالا به حل برخی از پرسشهای شما کمک می کند؛ و از دیدگاه سردبیران، این سوالات به شما کمک می کند چالش هایی را که نویسندگان اغلب با آن مواجه هستند را درک کنید.

در اینجا سوالاتی کلیدی در مورد داوری تخصصی مقاله با پاسخهای خلاصه آورده شده. برای دیدن پاسخ دقیق، لطفا روی سوالات کلیک کنید.

  • آیا باید اسامی داوران ترجیحی را به سردبیر ارائه کنم؟

سردبیران مجله اغلب   تعیین کردن داوران را چالش انگیز می دانند.  بنابراین اگر بخواهند به فرآیند چاپ سریعتر باشد، ممکن است از شما بخواهند داورانی را پیشنهاد کنید. اگر نام داوران ترجیحی را داده اید، نباید با این افراد به طور جداگانه تماس بگیرید. اگر این داوران از نظر مجله مناسب باشند دعوت نامه های داوری برای آنها ارسال خواهد کرد.

  • اگر داوران تحقیقات بیشتری را پیشنهاد کنند که انجام آنها یک سال طول می کشد، چه تصمیمی باید بگیرم؟

در حالی که این قابل درک است که شما مایل نباشید یک سال بیشتر برای انتشار مقاله خود منتظر بمانید، باید در نظر بگیرید که آیا تحقیقات اضافی ارزش بیشتری برای یافته های شما خواهد داشت یا نه. برخی از گزینه هایی که دارید عبارتند از –تمرکز مطالعه تان را  بطور جزیی  تغییر دهید تا تحقیقات اضافی مورد نیاز نباشد. یا اگر تحقیقات اضافی به طور جدی با مقاله فعلی شما ارتباطی نداشته باشد، می توانید با سردبیر / داور بحث کنید که آیا تحقیقات اضافی می تواند بخشی از یک مقاله دیگر باشد یا خیر. اگر این پیشنهاد موثر نبود و شما متقاعد شده اید که تحقیقات تکمیلی لازم نیست، می توانید  مقاله را به مجله دیگری ارسال کنید.

  • چرا سردبیر فقط نظرات یک داور را برای من ارسال کرده است؟

هرچند مجلات معمولا مقاله را به حداقل دو داور ارسال می کنند، گاهی اوقات ممکن است که مقاله شما فقط توسط یک داور بررسی شود. گاهی اوقات سردبیران قادر به پیدا کردن داوران نیستند که در این صورت ممکن است خودشان ارزیابی دقیقی از نسخه دست نویس را انجام دهند تا فقدان داور دیگر جبران شود.

  • میزان پذیرش مقاله ویرایش شده با major revision  چیست؟

میزان پذیرش مقاله ویرایش شده با major revision   در میان مجلات و حوزه های مختلف متفاوت است و پیش بینی سرنوشت یک مقاله براساس نرخ پذیرش امکان پذیر نیست. اگر به نکات مورد توجه داوران به طور موفقیت آمیز پاسخ دهید، مقاله شما شانس خوبی برای پذیرش دارد.

  • چگونه می توانم با نظرات متناقض سردبیر و داور برخورد کنم؟

  مواجهه با نظرات متناقض  داوران غیر معمول نیست . در چنین مواردی، شما باید تصمیم بگیرید آیا با نظر داور موافقید     یا نظر سردبیر. بر اساس تصمیم تان،   باید یک پاسخ دقیقی برای هر یک از نظرات   ارایه دهید. علاوه بر این، در نامه توضیحی به سردبیر، توضیح دهید که مجبور بودید بین برخی از نظراتی که متناقض بودند انتخاب کنید، اما دلایل   خود را برای انتخاب ارائه کرده اید.

  • چگونه یک مقاله ویرایش شده   را که توسط ۴ مجله رد شده است بهبود بخشم؟

از آنجایی که تمام مجلات مقاله را رد کرده اند، فکر می کنم یا شما اشتباه بزرگی در نوع مجله هایی که انتخاب می کنید دارید  یا  مقاله باید به طور قابل توجهی بهبود یابد تا مطابق استانداردهای این نشریات باشد. با کمک یک مربی، سعی کنید درک کنید که مقاله شما فاقد چه چیزی است و سعی کنید نقاط ضعف را بهبود بخشید. اگر احساس می کنید لازم است ، می توانید از خدمات موسسه اکسپت پیپر استفاده کنید.

  • اینکه من سردبیر یا داور باشم برای حرفه من سودمند است ؟

دعوت شدن به عنوان داور یا سردبیر یک افتخار است و می تواند از بسیاری جهات سودمند باشد – این می تواند برای رزومه شما عالی باشد چون به این معنی است که شما یک متخصص در زمینه خود هستید؛ دانش خود را افزایش می دهید؛ توسط اعضای هیئت تحریریه که معمولا استادان و دانشمندان ارشد هستند، به رسمیت شناخته می شوید؛ و غیره . شما باید قطعا پیشنهاد را بپذیرید مگر اینکه دلایل قوی برای رد آن داشته باشید.

  • آیا اگر سردبیر نتواند داور پیدا کند باید مقاله ویرایش شده را پس بگیرم ؟

اگر سردبیر به وضوح اظهار کند که قادر به پیدا کردن داور  نیست، بهتر است مقاله خود را پس گرفته و آن را به مجله دیگری ارسال کنیم. برای پس گرفتن مقاله ، باید یک ایمیل به سردبیر ارسال کنید تا او را از تصمیم خود برای پس گرفتن  اعلام کنید و درخواست ارسال تأییدیه  صرف نظر را بکنید.

  • آیا یک فرایند داوری که بطور غیرمعمول سریع بوده به معنای رد کردن است؟

  فکر نمی کنم که ارتباط مشخصی بین زمان اختصاص یافته برای داوری و نتیجه آن  وجود داشته باشد. به طور متوسط، داوری تخصصی مقاله در هر جا بین ۱ تا ۳ ماه طول می کشد.  باید به  وب سایت مجله را برای دانستن میانگین زمان بررسی مراجعه کنید. اگر مجله دارای گزینه چاپ سریع باشد، ممکن است داوری سریع کاملا طبیعی باشد.

۱۰-چرا مقاله اصلاح شده من برای دور دوم داوری ارسال نمی شود؟

ممکن است سردبیر یا عضو هیئت تحریریه در مورد این موضوع تخصص داشته باشد و بنابراین تصمیم گرفته اند   داوری  داخلی را به جای داوری خارجی انجام دهند. اگر سردبیر احساس نیاز برای ارسال مجدد آن را برای  داوری نکند و اگر احساس کند قادر به تصمیم گیری بدون داوری است، ممکن است برای دور دوم داوری فرستاده نشود.

اگر بخواهید در حالیکه تحت فرآیند داوری تخصصی  قرار می گیرید تجربیاتتان را به اشتراک بگذارید ، لطفا در زیر  نظر خود را بیان کنید  و اگر سوالی در مورد داوری تخصصی مقاله خود دارید، لطفا آنها را برای ما بفرستید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *