انواع مقاله تحقیق و مطالعات اپیدمیولوژیک
آذر ۱۷, ۱۳۹۲
پلاجیاریزم (Plagiarism) یا سرقت ادبی
اخلاق در تحقیق و مقاله پزشکی
آذر ۳۰, ۱۳۹۲
نمایش همه

جمع آوری داده‌های تحقیق مقاله ISI

جمع آوری داده‌های تحقیق مقاله ISIمحققان همواره به دنبال دستیابی به دقیق ترین اطلاعات مورد نیاز از روش‌های ارزان، سریع و علمی هستند. برای جمع آوری داده روشهای مختلفی وجود دارد که مهمترین و پرکاربردترین آن داده است.

روشهای دیگر شامل، بررسی داده های موجود، مشاهده، مصاحبه و پرسش نامه است. در روش استفاده از داده های موجود، محقق از داده هایی که قبلاً جمع آوری شده است استفاده می کند. یکی از منابع چنین داده هایی، پرونده های بیمارستانی هستند. در این روش، محقق باید فرمی را تهیه کند که در آن متغیرهای مورد نظر خود را لیست کند و بر حسب نیاز خود، اطلاعات لازم را از فرم های بیمارستانی استخراج کند.

روش دیگر روش مشاهده یا Observation است.

اولین و قدیمی ترین راه جمع آوری داده ها مشاهده است که بیشتر در علوم انسانی کاربرد دارد. مثلاً محقق، نحوه مشاوره یک مربی تربیتی را با مشاهده در جلسه مشاوره او ارزیابی می کند.

البته این روش مشاهده ممکن است از این نظر دچار خطال شود که مشاهده شونده یا همان مربی تربیتی به دلیل آگاهی از حضور محقق، کیفیت مشاوره خود را تغییر بدهد. لذا برای کاهش چنین خطایی محقق باید خود را به عنوان کارآموز یا مشاوره گیرنده معرفی نماید که به این روش، مشاهده و غیر مستقیم گفته می شود. به هر حال این روش مشاهده جزو مشاهده های پر هزینه و مشکل به حساب می آید. روش دیگر جمع آوری داده، مصاحبه یا Interview است. در این روش یکی از بهترین های روش های جمع آوری اطلاعات به شمار می رود. مصاحبه به دو شکل می تواند صورت پذیرد.

ساختار یافته و ساختار نیافته. در مصاحبه ساختار یافته، محقق از قبل سوالاتی را که مصاحبه شوندگان باید بپرسد در فرمی لیست کرده است.

در مصاحبه ساختار نیافته هیچ فرمی از قبل تنظیم نمی شود و محقق به صورت آزاد وارد بحث با مصاحبه شونده می گردد. البته این نوع مصاحبه در علوم پزشکی کاربردی ندارد و بیشتر به علوم انسانی مربوط می شود.

روش مصاحبه نیز جزو روش های مشکل به حساب می آید زیرا مستلزم وقت و هزینه و حرفه ای بودن فرد مصاحبه گراست و البته ناگفته نماند که مصاحبه در این روش دچار محدودیت هایی می تواند باشد. مثلاً ممکن است فرد مصاحبه گر به مصاحبه شونده تأثیر بگذارد و نتواند به خوبی وارد بحث شده و اطلاعات لازم را بدهد و یا مصاحبه شوندگان اطلاعات شخصی خود را به مصاحبه شونده ندهند.

پرسش نامه، از محبوبترین و بهترین روش های جمع آوری اطلاعات محسوب می شود و وقتی از این روش استفاده می شود که جمعیت آماری افراد مطالعه ما زیاد باشند و نتوانیم یک به یک با آنها مصاحبه کنیم و همچنین افراد در دسترس ما نباشند و در شهرهای مختلفی سکونت داشته باشند. پرسش نامه عموماً دارای سه بخش است. بخش راهنما که اطلاعات لازم برای تکمیل پرسشنامه، هدف از تحقیق عنوان می شود.

همچنین باید در این بخش به افراد مطالعه اطمینان دهیم که اطلاعات آنها محرمانه خواهد ماند و فقط در راستای تحقیق از آنها استفاده خواهد شد و پاسخ به سوالات پرسشنامه کاملاً اختیاری است و عدم پاسخ به سوالات منجر به هیچ جریمه یا اخطاری نخواهد شد. بخش اجرای شامل سوالات و اطلاعات Demographic است که اطلاعات مربوط به سن، جنس، شغل، تاهل، تحصیل، محل تولد و … پرسیده می باشد که ممکن است جزو اهداف تحقیق باشند یا نباشند.

بخش بعدی مربوط به سوالات اصلی پرسشنامه است. طراحی پرسشنامه حتماً می بایستی توسط یک فرد کار آزموده و مجرب انجام شده و سوالات باید نظم منطقی داشته باشند. پرسش نامه با پرسش های خنثی شروع می شود. پرسش های حساس و خصوصی بهتر است آخر آورده شوند و سوالات از کلی شروع شده و به سوالات جزئی تر برسند. همچنین پاسخ دادن به یک سوال نباید تأثیر منفی در پاسخهای دیگر داشته باشد.

معمولاً برای سهولت در جمع آوری و آنالیز اطلاعات، پاسخ ها، صورت چند گزینه ای در پرسشنامه آورده می شوند اگرچه ممکن است این روند سبب القای پاسخ های ویژه در افراد تحقیق شوند.

محقق برای تهیه یک پرسشنامه مناسب، مراحلی را طی می کند. اولین گام برای طراحی یک پرسشنامه هدف از آن است. در مرحله بعد دیتا بانک سوالات پرسشنامه تهیه می شود. سپس باید از بین این مجموعه سوالات، سوالاتی را که بیشترین اعتبار و پایایی را دارند انتخاب کند. منظور از اعتبار این است که اولاً همه افراد تحت مطالعه، برداشت یکسانی را از سوال مربوط داشته باشند و ثانیاً برداشت آنها، با برداشت طراح سوال یکسان باشد. منظور از پایایی این است که چنانچه یک فرد در زمانهایی متفاوت، یک پرسشنامه را تکمیل نماید، نتایج تفاوت زیادی با هم نداشته باشند. معمولاً تحقیقات پرسشنامه ای به ۳ دسته عمده سنجش آگاهی، نگرش و رفتار تقسیم می شوند. در سنجش آگاهی، محقق به جمع آوری آگاهی افراد مورد پژوهش در ارتباط با موضوع خاصی می پردازد. در سنجش نگرش، نگرش و باورهای افراد در مورد موضوع تحقیق پرداخته و در سنجش رفتار نیز، رفتارهای افراد مطالعه مورد بررسی قرار می گیرند. سنجش نگرش و رفتار افراد کار چندان ساده ای نیست و البته در معرض خطاهای متعددی نیز قرار دارد.

و برای برخی از موضوعات، پرسشنامه های استانداردی تدوین شده است که می توان از آن ها استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *