بیان مسئله
بیان مسئله در طرح پژوهشی
اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۵
مطالعه توصیفی
مطالعه توصیفی و انواع آن
خرداد ۱, ۱۳۹۵
نمایش همه

بررسی متون تحقیق علمی

بررسی متون

بررسی متون هدف کلی از بررسی متون، Literature Review گردآوری اطلاعات درباره یک موضوع می باشد. بررسی متون فقط جهت انجام تحقیق نیست بلکه علاوه بر محققان مصرف کنندگان تحقیق نیز به بررسی متون احتیاج دارند. بررسی متون در موارد زیر می تواند به محقق کمک کند:

مشخص کردن یک مشکل و سوال جدید و بهبود سوال قبلی

فهمیدن اینکه درباره موضوع نظر دانسته ها و نادانسته ها چیست و چه تحقیقی می تواند بیشترین کمک را به پیشرفت علم در موضوع مورد نظر کند؟

مشخص کردن کمبودها و یا تناقض ها در تحقیقات روی موضوع مورد نظر که نیاز به تحقیقات جدید را مشخص می کنند.

مشخص کردن نیاز به تحقیقات قبلی به وسیله نوع متفاوتی از تحقیق و یا در جمعیت متفاوت از تحقیقات قبلی پروش دادن یک فرضیه برای تحقیق مشخص کردن بهترین طراحی و جمع آوری داده برای یک مطالعه

کمک به تفسیر نتایجی که از تحقیق به دست آمده است.

به خاطر داشته باشید که بررسی متون در مراحل مختلف تحقیق مانند مشخص کردن سوال تحقیق، بررسی ضرورت و امکان انجام یک تحقیق ، طراحی تحقیق و تدوین پروپوزال و نگارش مقاله برای محقق لازم می شود.

دانشجویان و اساتید و افراد دخیل  در تصمیم گیریهای کلان همگی از مصرف کنندگان تحقیق هستند و برای اهداف مختلف از تحقیقات انجام شده استفاده می کنند. موارد زیر کاربردهایی از بررسی متون برای محققان می باشند:

جمع آوری اطلاعات بر روی یک موضوع به منظور افزایش آگاهی، به وسیله دانشجویان و اساتید و مدیران

آماده سازی یک دستورالعمل مبتنی بر شواهد توسط دانشمندان بالینی

مشخص کردن نقصها و اشتباهات خدمات بالینی و برنامه ریزی برای بهسازی این خدمات توسط مدیران بهداشتی

استفاده از بهترین شواهد روز برای ارایه خدمات بالینی که در دهه های اخیر تمایل جهانی به این مورد افزایش چشمگیری داشته است و با شکل گیری پزشکی مبتنی بر شواهد چهارچوب منظم و سیستماتیک پیدا کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *