نوشتن عنوان مقاله
نوشتن عنوان مقاله
شهریور ۲۷, ۱۳۹۶
داوری تخصصی مقاله
داوری تخصصی مقاله
مهر ۱۱, ۱۳۹۶
نمایش همه

ارائه مقاله در کنفرانس

ارائه مقاله در کنفرانس

ارائه مقاله در کنفرانس

ارائه مقاله در کنفرانس

ارائه مقاله در کنفرانس دانشگاهی، بخش مهمی از زندگی پژوهشگر است و فرصتی است که بسیاری از محققان جوان به دنبال آن هستند. با این حال، هرچند بدون شک این تجربه ای هیجان انگیز است،   دورنمایی ترسناک برای بسیاری از محققان دارد. طبیعی است که حتی محققان ارشد و با تجربه در هنگام  مواجهه با مخاطبان زیاد کمی احساس نگرانی داشته باشند اما برای محققان جوان که برای اولین بار ارایه دارند کل فرایند می تواند سخت باشد.

کلید ارائه مقاله در کنفرانس ،آمادگی قبلی است. در اینجا چند نکته وجود دارد که روند  ارایه را برای شما آسانتر می کند:

  • مقاله خود را در حالیکه مخاطب را در ذهن مجسم می کنید بنویسید: مقاله ی کنفرانس باید متفاوت با یک مقاله ی مجله باشد. به خاطر داشته باشید که مقاله شما قرار است شنیده شود، نه اینکه خوانده شود. مخاطبان کنفرانس معمولا توجه کمتری نسبت به خوانندگان مقاله دارند؛ بنابراین محتوا را ساده و قابل فهم بنویسید. ساختار یک مقاله خوب باید دارای مقدمه ، متن اصلی و نتیجه گیری واضح  باشد. از زبان ساده و روشن استفاده کنید. هر گونه اصطلاح فنی را که استفاده کرده اید توضیح دهید و خلاصه ای کوتاه از نکات اصلی را هر کجا که لازم باشد ارائه کنید.

  • در ارائه مقاله در کنفرانس حدود زمانی را رعایت کنید: به طور کلی، جلسات ارائه مقاله در کنفرانس ها ۲۰-۳۰ دقیقه طول می کشد، بنابراین مطالب خود را مطابق با آن آماده کنید. همچنین برای هر گونه تغییرات لحظه آخر در زمان بندی جلسه آماده باشید. اگر به شما ۲۰ دقیقه وقت اختصاص یافته است، برای ارایه خلاصه کلی ، در صورتی که سخنران قبل از شما  از زمان اختصاص یافته خود فراتر رفته و شما تنها ۱۰ دقیقه  وقت برای ارائه دارید.  برعکس، بعضی مطالب اضافی را نیز دم دست نگه دارید زیرا ممکن است به جای ۲۰ دقیقه ۳۰ دقیقه  به شما داده شود.

  •  در مقابل یکی از دوستانتان تمرین کنید: در ذهن خواندن به تنهایی به شما کمک نمی کند تا زمان را بسنجید  زیرا زمان خواندن با صدای بلند در برابر یک مخاطب بیشتر طول می کشد. چند بار تمرین در مقابل یک دوست یا در مقابل آینه، به طوری که شما با مطالب  آشنا باشید، اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد. ضبط ویدیویی از جلسات تمرین  نیز ایده ای خوب است؛ زیرا می توانید بعدا آنها را ببینید و بفهمید کدام قسمت را باید بهبود دهید. با این حال، قبل از جلسه واقعی خیلی زیاد تمرین نکنیدچون ممکن است صدای شما خسته و گرفته شود

  • با اعتماد به نفس شروع کنید:  اینکه چگونه ارائه خود  را شروع می کنید اهمیت زیادی دارد. شما باید در  عرض ۱۰-۲۰ ثانیه ابتدای جلسه ، اعتماد و توجه مخاطبان را به دست آورید ،. با معرفی سریع خودتان شروع کنید زیرا این امر باعث ایجاد اعتبار شما خواهد شد. اطمینان حاصل کنید که از قبل برای این امر آماده شده اید. چند نکته ی مهم را با دقت انتخاب کنید و برای معرفی مختصر خود آماده شوید. بطور مثال: “صبح بخیر به همه حاضرین!  نام من تام اسمیت است. من فارغ التحصیل پزشکی از دانشگاه میشیگان، نیویورک هستم و طی پنج سال گذشته در بخش داخلی بیمارستان میشیگان  کار کرده ام. امروز می خواهم مقاله ای با عنوان ….. ارایه دهم”

  • تماس چشمی با مخاطبان را حفظ کنید: وقتی شروع به ارائه می کنید، لبخند بزنید. آرام باشید و نفس عمیق بکشید. این به شما کمک خواهد کرد تا آرام باشید و هر گونه  احساس ناخوشایندی بین شما و مخاطب از بین برود. به طرز قرار گیری بدنتان دقت نمایید: صاف  بایستید و سرتان را بالا نگه دارید. این کار به شما در برقراری تماس چشمی با مخاطب کمک خواهد کرد و همچنین باعث میشود صدای شما بیشتر   شنیده  شود  . مطالب را به سمت میز نخوانید.  به وضوح، با صدای بلند و پر انرژی صحبت کنید. اما خیلی سریع پیش نروید  : به خاطر داشته باشید ممکن است در آنجا افرادی باشند که زبان مادری آنها انگلیسی نیست.از مکث برای تماشای مخاطبین خود استفاده کنید، به مخاطب خود زمان  دهید تا به آنچه   می گویید واکنش نشان دهند، یا آنچه را که گفتید بفهمند  و یا تنها به خود فرصت دهید تا نفسی کشیده و آرام تر شوید.

  • از کلمات ربط استفاده کنید: به یاد داشته باشید هنگام انتقال از یک ایده به ایده ای یک دیگر، از کلمات ربط استفاده کنید: کلمات ربط ،یک ارائه  روان را تضمین می کند. بعضی از کلمات ربط مفید  عبارتند  از ”  از سوی دیگر ” ، ” به علاوه ” ، “در نتیجه”، “ضمنا”، “در نهایت” و غیره . وقتی از یک نظر دو بار استفاده می کنید، می توانید از ”  نظر مشابه  …. است” یا “مثال دیگر … است” و غیره استفاده کنید. هنگامی که توضیح نکته  به نکته دارید بهتر است در ابتدا به تعداد کلی نکته ها اشاره کنید ؛ به عنوان مثال: “دلایلی برای این وجود دارد. اولین دلیل این است … .. دلیل دوم این است….؛ و غیره “. این رویکرد به خوانندگان کمک خواهد کرد تا نکات مورد بحث شما را دنبال کنند. علاوه بر این، گاهی اوقات یک مکث ساده یا یک جمله ای مستقیم مانند “اجازه دهید به بخش بعدی ارائه” برویم یا ”  به ایده دیگری میرویم” نیز   روشی موثر برای معرفی بخش، ایده یا دیدگاه جدید است.

  • از پرسش ها و بحث ها استقبال کنید: اگر  یک سؤال را درک نمی کنید، می توانید  بخواهید به طرز دیگری بیان گردند. نگران نباشید اگر پاسخی به یک یا دو سوال نداشته باشید، نگران نباشید می توانید از شخص  برای مطرح نمودن آن تشکر کنید و بگویید که این زاویه را بررسی نکرده اید، اما مطمئنا در مورد آن فکر خواهید کرد

  • اطمینان حاصل کنید که خاتمه ارایه بصورت طبیعی است: بپرسید آیا سوالی وجود دارد، اطلاعات تماس خود را ارائه  دهید، بپرسید و به مخاطبان بگویید که برای دریافت سوالات از طریق ایمیل، آماده هستید. اگر سوالی دارند، به آنها پاسخ دهید. اگر هیچ سؤالی نداشته باشند، فقط    از مخاطبان خود برای شرکت در جلسه تشکر کرده  و از سن پایین بیایید. اما، فورا اتاق را ترک نکنید. افراد ممکن است با سوالاتی که بعد از اتمام ارایه به ذهنشان رسیده  به سمت شما بیایند  یا ممکن است بخواهند با شما یک به یک صحبت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *