جمع آوری داده‌های تحقیق مقاله ISI
آذر ۲۲, ۱۳۹۲
آنالیز آماری مقاله به روش های علمی و نرم افزاری SPSS, STATA, SAS
دی ۲, ۱۳۹۲
نمایش همه

اخلاق در تحقیق و مقاله پزشکی

پلاجیاریزم (Plagiarism) یا سرقت ادبی

ااخلاق در تحقیق پزشکیخلاق در تحقیق و مقاله پزشکی، بایدها و نبایدها را در حرفه‌ی پزشکی تعیین می‌کند. رعایت اصول اخلاقی نه تنها در حرفه‌ی پزشکی بلکه در تمام پژوهش‌ها و تحقیق‌های مرتبط با حوزه‌ی پزشکی نیز ضروری است. رعایت مسائل اخلاقی خصوصاً در مطالعات انسانی اهمیت دارد، اگر چه محققان ملزم هستند اصول اخلاق در مطالعات حیوانی را نیز رعایت کنند. بنابراین در تمامی مراحل پژوهش می‌باید مسائل اخلاقی در نظر گرفته شود. بیانیه‌ی نورنبرگ در سال ۱۹۴۷ نخستین اعلامیه با موضوع رعایت اخلاق در تحیقیقات است. حدود ۱۸ سال پس از آن بیانیه‌ی هلسینکی توسط انجمن جهانی پزشکی صادر شد و تا کنون چند بار مورد ویرایش قرار گرفته است. از طرف دیگر قانون کمیته اخلاق پژوهش در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی بر اصول طراحی اجرای تحقیقات نظارت دارد. لازم به ذکر است فرم تأییدیه کمیته اخلاق در پژوهش و نمونه رضایت نامه و شیوه کسب رضایت از موارد پژوهش در قسمت ضمائم گزارش نهایی تحقیق باید آورده شود.

محققان می‌بایست توجه داشته باشند که اجرای هر پژوهشی که بنیان‌های علمی قوی نداشته باشد، عملی غیر اخلاقی در نظر گرفته می‌شود. سه اصل بنیادی اساسی رعایت اصول اخلاقی در تحقیق شامل: اصل احترام به فرد مورد مطالعه، اصل خیر رسانی و اصل عدالت می‌باشد. راه اصلی اجرای اصل احترام به فرد، اخذ رضایت آگاهانه در پژوهش است. رضایت آگاهانه دربردارنده دو موضوع است: اول اینکه رضایت باید آگاهانه باشد به این معنی که فرد از همه اطلاعات لازم و مربوط به تصمیم‌گیری برخوردار باشد. یعنی همه اطلاعات لازم می‌بایست به طور قابل فهم و قابل درک برای این تصمیم در اختیار او قرار بگیرد. از جمله این اطلاعات می‌توان به هدف اصلی، اهداف ویژه و کاربردی پژوهش، توصیف کلی از روش پژوهش، هرگونه سود، خطر و یا مشکل احتمالی که ممکن است فرد با آن روبرو شود، اطلاعات دباره نحوه کناره‌گیری از پژوهش و … نام برد.

بدون ارائه اطلاعات کافی، بسیاری از بیماران و افراد مورد پژوهش، آگاهی لازم را برای تصمیم گیری آگاهانه نخواهند داشت.

در مطالعات کارآزمایی بالینی، انتقال همه اطلاعات به بیمار می‌تواند باعث کاهش اعتبار پژوهش شود، لذا در این مورد باید بیمار را از کامل نبودن اطلاعات ارائه شده به وی آگاه کنیم. دوم اینکه  رضایت باید داوطلبانه باشد، یعنی اینکه تصمیم‌گیری برای ورود به پژوهش آزادانه و خود فرد اتخاذ شود. فردی که رضایت آگاهانه برای شرکت در پژوهش امضاء می‌کند، باید دارای صلاحبت قانونی باشد. در مورد افراد فاقد صلاحیت، مانند بیماران عقب افتاده ذهنی باید رضایت از قیّم قانونی آنها صورت گیرد.

خیررسانی به مفهوم تلاشی است که برای فرد سودمند واقع شود. هدف از شرکت دادن یک فرد در پژوهش باید خیررسانی به آن فرد باشد. قاعده کلی این است که منفعتی که فرد به دست می‌آورد باید بیشتر از خطری باشد که ممکن است در پژوهش با آن مواجه شود. مقدار خطر در یک پژوهش را باید به کمترین مقدار ممکن برسانیم. در پژوهش‌های درمانی، مداخله مورد نظر نباید برای بیمار زیانی بیشتر از درمان روتین و پذیرفته شده داشته باشد و یا حداقل با این زیان یکسان باشد.

اصل عدالت، توزیع عادلانه مظرات و منافع پژوهش در گروه‌های مختلف مردم به معنای رعایت اصل عدالت در پژوهش است. پژوهشگر باید دقت کند چه گروهی مورد پژوهش قرار می‌گیرد و چه گروهی از نتیجه پژوهش سود می‌برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *